| Internal Part Number | EIS-5600F7LC | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs | |
| Series | 5600F | |
| Packaging | Bulk | |
| Color | Yellow | |
| Wavelength - Peak | 583nm | |
| Configuration | Single | |
| Current | 7mA | |
| Millicandela Rating | 1.8mcd | |
| Viewing Angle | - | |
| Lens Type | Diffused, Tinted | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top, 3mm, T-1 | |
| Voltage Rating | 1.9V | |