3M 5602-12-0142A-500
5602-12-0142A-500 picture photo
Mfg. Part Number
5602-12-0142A-500
Manufacturer
Product Category
Pluggable Cables
Brief Description
CABLE SATA 3.0 R/A-ST 0.50M
Datasheet Download
5602-12-0142A-500.pdf
Availability of 5602-12-0142A-500
QUANTITY
5602-12-0142A-500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5602-12-0142A-500
Internal Part NumberEIS-5602-12-0142A-500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents3M System Integrator Program Case Study
Product Training ModulesTwin Axial Cable Assembly for PCI Express Extended Card Applications
Featured ProductTwin Axial Cables
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyPluggable Cables
Series5602
Cable ConnectorsSATA
Number of Positions7
Connector TypeReceptacle to Receptacle, Right Angle
GenderFemale to Female
Fastening TypePush-Pull
Features-
Cable TypeFlat, Twin Axial
UsageInternal
Length1.64' (500.00mm)
ColorSilver
ShieldingShielded
Wire Gauge30 AWG
Current - Max/Contact-
Frequency - Max-
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5602-12-0142A-500
Related Links5602-12-, 5602-12-0142A-500 Datasheet, 3M Distributor
5602-12-0142A-500 Details Description
Related parts for 5602-12-0142A-500
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 22PS .100 SMD GOLD datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG INLINE 4POS PIN datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 20A AC datasheet.pdf
LED SUPPLY CC BUCK 2-56V 350MA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET 14POS WIREMOUNT .050 datasheet.pdf