| Internal Part Number | EIS-5602-34-0142A-700 | |
| Other Related Documents | 3M System Integrator Program Case Study | |
| Featured Product | Twin Axial Cables | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Cable Assemblies | |
| Family | Pluggable Cables | |
| Series | 5602 | |
| Cable Connectors | SATA | |
| Number of Positions | 7 | |
| Connector Type | Receptacle to Receptacle, Right Angle | |
| Gender | Female to Female | |
| Fastening Type | Latch Lock | |
| Features | - | |
| Cable Type | Flat, Twin Axial | |
| Usage | Internal | |
| Length | 2.30' (700.00mm) | |
| Color | Silver | |
| Shielding | Shielded | |
| Wire Gauge | 30 AWG | |
| Current - Max/Contact | - | |
| Frequency - Max | - | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 80°C | |