Vishay/BCcomponents 561R10TCCT10
561R10TCCT10 picture photo
Mfg. Part Number
561R10TCCT10
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 1KV NP0 RADIAL
Datasheet Download
561R10TCCT10.pdf
Availability of 561R10TCCT10
QUANTITY
561R10TCCT10 Order Process
Ship out your order
Specifications of 561R10TCCT10
Internal Part NumberEIS-561R10TCCT10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCera-Mite 561R
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.559" Dia (14.20mm)
Height - Seated (Max)0.684" (17.38mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.374" (9.50mm)
FeaturesLow Dissipation Factor
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)561R10TCCT10
Related Links561R10, 561R10TCCT10 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
561R10TCCT10 Details Description
Related parts for 561R10TCCT10
CONVERTER DC/DC 3.3V OUT 1W datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 10.0K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BATT CHRGR LEAD-ACID 12V 3A datasheet.pdf
CONN RCPT 12PIN KEY B W/END CAP datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.120" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MOD IR RCVR 56KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf
LIGHTNING BUSHING datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf