Vishay/BCcomponents 562R10TSD10QA
562R10TSD10QA picture photo
Mfg. Part Number
562R10TSD10QA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 1KV X5F RADIAL
Datasheet Download
562R10TSD10QA.pdf
Availability of 562R10TSD10QA
QUANTITY
562R10TSD10QA Order Process
Ship out your order
Specifications of 562R10TSD10QA
Internal Part NumberEIS-562R10TSD10QA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCera-Mite 562R
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX5F
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.291" Dia (7.40mm)
Height - Seated (Max)0.417" (10.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.252" (6.40mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)562R10TSD10QA
Related Links562R10, 562R10TSD10QA Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
562R10TSD10QA Details Description
Related parts for 562R10TSD10QA
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN CORD SET STRAIGHT 22AWG 2M datasheet.pdf
TVS DIODE 60.7VWM 108VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
RS232C CONN REAR FOR SD3 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf