Vishay/BCcomponents 562R10TST56
562R10TST56 picture photo
Mfg. Part Number
562R10TST56
Brief Description
CAP CER 560PF 1KV X5F RADIAL
Datasheet Download
562R10TST56.pdf
Availability of 562R10TST56
QUANTITY
562R10TST56 Order Process
Ship out your order
Specifications of 562R10TST56
Internal Part NumberEIS-562R10TST56
PackagingBulk
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX5F
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.291" Dia (7.40mm)
Height - Seated (Max)0.417" (10.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.252" (6.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)562R10TST56
Related Links562R1, 562R10TST56 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
562R10TST56 Details Description
Related parts for 562R10TST56
CAP ALUM 5600UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
PTC RESETTABLE SMD 1812 33V 1.1A datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE10 M20 datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
RES 200 OHM 8W 0.01% TO220 datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
DISPLAY HDMI 5" 800X480 TOUCH datasheet.pdf
CAP FILM 0.11UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
TV 28C 26#20 2#16 SKT PLUG datasheet.pdf
3300UF 50V 18X40MM 105C 10000H datasheet.pdf