Vishay/BCcomponents 562R5GAD10
562R5GAD10 picture photo
Mfg. Part Number
562R5GAD10
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 1KV X7R RADIAL
Datasheet Download
562R5GAD10.pdf
Availability of 562R5GAD10
QUANTITY
562R5GAD10 Order Process
Ship out your order
Specifications of 562R5GAD10
Internal Part NumberEIS-562R5GAD10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCera-Mite 562R
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.291" Dia (7.40mm)
Height - Seated (Max)0.417" (10.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.252" (6.40mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)562R5GAD10
Related Links562R5, 562R5GAD10 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
562R5GAD10 Details Description
Related parts for 562R5GAD10
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 10K OHM 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 6.3V X7R 0603 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf