Vishay/BCcomponents 562R5HKMS10
562R5HKMS10 picture photo
Mfg. Part Number
562R5HKMS10
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 1KV Z5U RADIAL
Datasheet Download
562R5HKMS10.pdf
Availability of 562R5HKMS10
QUANTITY
562R5HKMS10 Order Process
Ship out your order
Specifications of 562R5HKMS10
Internal Part NumberEIS-562R5HKMS10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCera-Mite 562R
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.488" Dia (12.40mm)
Height - Seated (Max)0.613" (15.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.252" (6.40mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)562R5HKMS10
Related Links562R5, 562R5HKMS10 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
562R5HKMS10 Details Description
Related parts for 562R5HKMS10
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPST 10A QC datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
SNAP SPADE KRIMPTITE datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS SKT datasheet.pdf