Vishay/BCcomponents 562R5TSD10RE
562R5TSD10RE picture photo
Mfg. Part Number
562R5TSD10RE
Brief Description
CAP CER 1000PF 1KV X7R RADIAL
Datasheet Download
562R5TSD10RE.pdf
Availability of 562R5TSD10RE
QUANTITY
562R5TSD10RE Order Process
Ship out your order
Specifications of 562R5TSD10RE
Internal Part NumberEIS-562R5TSD10RE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesCera-Mite 562R
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.290" Dia (7.40mm)
Height - Seated (Max)0.429" (10.90mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.252" (6.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)562R5TSD10RE
Related Links562R5T, 562R5TSD10RE Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
562R5TSD10RE Details Description
Related parts for 562R5TSD10RE
RES SMD 20.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 953K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 185MA 4.5 OHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
GLZ GLOBAL LIMIT SW LEVER datasheet.pdf
CONN D-SUB HOUSING PLUG 15POS datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 12POS datasheet.pdf