Vishay/BCcomponents 562R5TSD10RE
562R5TSD10RE picture photo
Mfg. Part Number
562R5TSD10RE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 1KV X7R RADIAL
Datasheet Download
562R5TSD10RE.pdf
Availability of 562R5TSD10RE
QUANTITY
562R5TSD10RE Order Process
Ship out your order
Specifications of 562R5TSD10RE
Internal Part NumberEIS-562R5TSD10RE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCera-Mite 562R
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.290" Dia (7.40mm)
Height - Seated (Max)0.429" (10.90mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.252" (6.40mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)562R5TSD10RE
Related Links562R5T, 562R5TSD10RE Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
562R5TSD10RE Details Description
Related parts for 562R5TSD10RE
Crystal 100.0000kHz 100ppm 11pF 12 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
IC INTERFACE ENHANCED SER 20SOIC datasheet.pdf
IC DRIVER/RCVR RS232 5V 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
I2 DIE 12-10 INS/AVK. FLG datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf