Vishay/BCcomponents 562RTST47
562RTST47 picture photo
Mfg. Part Number
562RTST47
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 1KV X7R RADIAL
Datasheet Download
562RTST47.pdf
Availability of 562RTST47
QUANTITY
562RTST47 Order Process
Ship out your order
Specifications of 562RTST47
Internal Part NumberEIS-562RTST47
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCera-Mite 562R
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.250" Dia (6.40mm)
Height - Seated (Max)0.370" (9.40mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)562RTST47
Related Links562R, 562RTST47 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
562RTST47 Details Description
Related parts for 562RTST47
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HDR RA SR .100 DP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 25POS THRUHL datasheet.pdf
FRL ASSY datasheet.pdf
L-TEK F 26POS SIL CBL CONN datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf