Illinois Capacitor 563MKP275KD
563MKP275KD picture photo
Mfg. Part Number
563MKP275KD
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.056UF 10% 275V RADIAL
Datasheet Download
563MKP275KD.pdf
Availability of 563MKP275KD
QUANTITY
563MKP275KD Order Process
Ship out your order
Specifications of 563MKP275KD
Internal Part NumberEIS-563MKP275KD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,120
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP
PackagingBulk
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.177" W (13.00mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.386" (9.80mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)563MKP275KD
Related Links563MK, 563MKP275KD Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
563MKP275KD Details Description
Related parts for 563MKP275KD
FUSE CERM 125MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 47.5KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 18-75V +/-24VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 09VIN 15VOUT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
MA-5(AC ONLY),1NC, TERM CONN datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 2CH PHVOLT 8-SMD datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf