Vishay/BCcomponents 564R75GAD10
564R75GAD10 picture photo
Mfg. Part Number
564R75GAD10
Brief Description
CAP CER 1000PF 7.5KV Y5U RADIAL
Datasheet Download
564R75GAD10.pdf
Availability of 564R75GAD10
QUANTITY
564R75GAD10 Order Process
Ship out your order
Specifications of 564R75GAD10
Internal Part NumberEIS-564R75GAD10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated7500V (7.5kV)
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.618" Dia (15.70mm)
Height - Seated (Max)0.807" (20.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)564R75GAD10
Related Links564R7, 564R75GAD10 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
564R75GAD10 Details Description
Related parts for 564R75GAD10
FIXED IND 68NH 400MA 250 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
RES SMD 2.94KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1.5KV NP0 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG SLATE 500' datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 21 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
CARD MARKER SELF-LAMINATING datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT PINS datasheet.pdf