Vishay/BCcomponents 564RC0GAA202EC100J
564RC0GAA202EC100J picture photo
Mfg. Part Number
564RC0GAA202EC100J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 2KV NP0 RADIAL
Datasheet Download
564RC0GAA202EC100J.pdf
Availability of 564RC0GAA202EC100J
QUANTITY
564RC0GAA202EC100J Order Process
Ship out your order
Specifications of 564RC0GAA202EC100J
Internal Part NumberEIS-564RC0GAA202EC100J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCera-Mite 564R
PackagingBulk
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
FeaturesLow Dissipation Factor
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)564RC0GAA202EC100J
Related Links564RC0GAA, 564RC0GAA202EC100J Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
564RC0GAA202EC100J Details Description
Related parts for 564RC0GAA202EC100J
CONN STRAIN RELIEF COVER 3POS datasheet.pdf
SWITCH SPDT 3A 150GF SOLDER 125V datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO 16SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN HDR 92POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 30W datasheet.pdf