Vishay/BCcomponents 564RC0GAA602EL370J
564RC0GAA602EL370J picture photo
Mfg. Part Number
564RC0GAA602EL370J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 37PF 6KV NP0 RADIAL
Datasheet Download
564RC0GAA602EL370J.pdf
Availability of 564RC0GAA602EL370J
QUANTITY
564RC0GAA602EL370J Order Process
Ship out your order
Specifications of 564RC0GAA602EL370J
Internal Part NumberEIS-564RC0GAA602EL370J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package125
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCera-Mite 564R
PackagingBulk
Capacitance37pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated6000V (6kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
FeaturesLow Dissipation Factor
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)564RC0GAA602EL370J
Related Links564RC0GAA, 564RC0GAA602EL370J Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
564RC0GAA602EL370J Details Description
Related parts for 564RC0GAA602EL370J
CONN HEADER .100 SINGL R/A 15POS datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.02KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 50W 40-160VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
OSC XO 66.6667MHZ CMOS SMD datasheet.pdf