Vishay/BCcomponents 564RC0JAE402EE3R0D
564RC0JAE402EE3R0D picture photo
Mfg. Part Number
564RC0JAE402EE3R0D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3PF 4KV C0J RADIAL
Datasheet Download
564RC0JAE402EE3R0D.pdf
Availability of 564RC0JAE402EE3R0D
QUANTITY
564RC0JAE402EE3R0D Order Process
Ship out your order
Specifications of 564RC0JAE402EE3R0D
Internal Part NumberEIS-564RC0JAE402EE3R0D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCera-Mite 564R
PackagingBulk
Capacitance3pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated4000V (4kV)
Temperature CoefficientC0J
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
FeaturesLow Dissipation Factor
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)564RC0JAE402EE3R0D
Related Links564RC0JAE, 564RC0JAE402EE3R0D Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
564RC0JAE402EE3R0D Details Description
Related parts for 564RC0JAE402EE3R0D
511612100=511612100 datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS 7.3728MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf