Illinois Capacitor 567UER6R3MEF
567UER6R3MEF picture photo
Mfg. Part Number
567UER6R3MEF
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLY 560UF 20% 6.3V T/H
Datasheet Download
567UER6R3MEF.pdf
Availability of 567UER6R3MEF
QUANTITY
567UER6R3MEF Order Process
Ship out your order
Specifications of 567UER6R3MEF
Internal Part NumberEIS-567UER6R3MEF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesUER
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)300 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsDecoupling
Ripple Current4.7A
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)567UER6R3MEF
Related Links567UER, 567UER6R3MEF Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
567UER6R3MEF Details Description
Related parts for 567UER6R3MEF
CONN HDR STR STACK 20POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CORD POWER MALE-OPEN END 1.5M datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN ENCLOSURE SIZE 8 datasheet.pdf
T4011 3NC+1NO BBM, FLAT ACT datasheet.pdf
SIG HDR 5R 2M STB NO PEG datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
BOX PIN 50 POS 100 C/L datasheet.pdf