Illinois Capacitor 567ULR2R5MDF
567ULR2R5MDF picture photo
Mfg. Part Number
567ULR2R5MDF
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLY 560UF 20% 2.5V T/H
Datasheet Download
567ULR2R5MDF.pdf
Availability of 567ULR2R5MDF
QUANTITY
567ULR2R5MDF Order Process
Ship out your order
Specifications of 567ULR2R5MDF
Internal Part NumberEIS-567ULR2R5MDF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesULR
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)300 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsDecoupling
Ripple Current4.18A
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)567ULR2R5MDF
Related Links567ULR, 567ULR2R5MDF Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
567ULR2R5MDF Details Description
Related parts for 567ULR2R5MDF
FIXED IND 5.6UH 200MA 1.8 OHM datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 600KHZ 8DIP datasheet.pdf
IC DUAL GP LV COMPARATOR 8-TSSOP datasheet.pdf
SW ROTRY SP 200MA 0.5" SLDR TRM datasheet.pdf
CONN HEADER P5K .5MM 50POS SMD datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 254 TYPED 23POS datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 306MA 2.2 OHM SMD datasheet.pdf
VARISTOR 58V 10A 0402 datasheet.pdf