| Internal Part Number | EIS-56BP30-01-4-03N | |
| PCN Other | Multiple Devices Plating Material 30/Jan/2015 | |
| Series | 56 | |
| Number of Positions | 3 | |
| Index Stops | Fixed | |
| Number of Decks | 1 | |
| Number of Poles per Deck | 4 | |
| Circuit per Deck | 4P3T | |
| Contact Timing | Non-Shorting (BBM) | |
| Current Rating | 200mA (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 115V | |
| Voltage Rating - DC | 30V | |
| Actuator Type | Screwdriver Slot | |
| Actuator Length | 3.18mm | |
| Contact Finish | Silver | |
| Mounting Type | Panel Mount, Through Hole | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Features | - | |
| Depth Behind Panel | 9.58mm | |
| Panel Cutout Dimensions | - | |
| Operating Force, Torque | 3.5 ~ 9 in-oz | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 56BP30-01-4-03N | |
| Related Links | 56BP30-, 56BP30-01-4-03N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor | |
 | 10-89-1081 | CONN HEADER 8POS .100 VERT GOLD | datasheet.pdf | |