Grayhill, Inc. 56BS36-01-1-02N
56BS36-01-1-02N picture photo
Mfg. Part Number
56BS36-01-1-02N
Brief Description
SWITCH ROTARY SPDT
Datasheet Download
56BS36-01-1-02N.pdf
Availability of 56BS36-01-1-02N
QUANTITY
56BS36-01-1-02N Order Process
Ship out your order
Specifications of 56BS36-01-1-02N
Internal Part NumberEIS-56BS36-01-1-02N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Series56
Number of Positions2
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSPDT
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating200mA (AC/DC)
Actuator TypeScrewdriver Slot
Actuator Length3.18mm
Angle of Throw36°
Contact MaterialBrass
Contact FinishSilver
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
FeaturesShaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel12.19mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque3.5 ~ 9 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)56BS36-01-1-02N
Related Links56BS36-, 56BS36-01-1-02N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
56BS36-01-1-02N Details Description
Related parts for 56BS36-01-1-02N
IC DRIVER MOSFET 1.5A DUAL 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 1GBIT 3NS 84FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
IC REG MULTI CONFIG ADJ 3A TO263 datasheet.pdf
FINGERSTOCK BECU 25X406.4MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf