Grayhill, Inc. 56BSP30-01B02N
56BSP30-01B02N picture photo
Mfg. Part Number
56BSP30-01B02N
Brief Description
SWITCH ROTARY SPDT
Datasheet Download
56BSP30-01B02N.pdf
Availability of 56BSP30-01B02N
QUANTITY
56BSP30-01B02N Order Process
Ship out your order
Specifications of 56BSP30-01B02N
Internal Part NumberEIS-56BSP30-01B02N
Series56
Number of Positions2
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSPDT
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating200mA (AC/DC)
Actuator TypeScrewdriver Slot
Actuator Length3.18mm
Angle of Throw30°
Contact MaterialBrass
Contact FinishSilver
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
FeaturesShaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel9.58mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque3.5 ~ 9 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)56BSP30-01B02N
Related Links56BSP30, 56BSP30-01B02N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
56BSP30-01B02N Details Description
Related parts for 56BSP30-01B02N
IC AMP DIFF LOW-DISTORTION 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V Y5U RADIAL datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.8PF 10V 0402 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V 1111 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT 1-5V datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 450MA 550 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
IC LINKSWITCH 56W 77W 12ESOP datasheet.pdf