Grayhill, Inc. 56D30-01-4-AJS
56D30-01-4-AJS picture photo
Mfg. Part Number
56D30-01-4-AJS
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY 4POLE ADJUST
Datasheet Download
56D30-01-4-AJS.pdf
Availability of 56D30-01-4-AJS
QUANTITY
56D30-01-4-AJS Order Process
Ship out your order
Specifications of 56D30-01-4-AJS
Internal Part NumberEIS-56D30-01-4-AJS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series56
Number of Positions2 ~ 3
Index StopsAdjustable
Number of Decks1
Number of Poles per Deck4
Circuit per Deck4P3T
Contact TimingShorting (MBB)
Current Rating200mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw30°
Contact MaterialBrass
Contact FinishSilver
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel12.19mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque3.5 ~ 9 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)56D30-01-4-AJS
Related Links56D30-0, 56D30-01-4-AJS Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
56D30-01-4-AJS Details Description
Related parts for 56D30-01-4-AJS
MOSFET N-CH 60V 50A D-PAK datasheet.pdf
BOARD TERM TURRET MINI 50POS datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 14-DIP datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS 3MM STR SMD AU datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
VARISTOR 735V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 940MA 400 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG INSERT 7POS SKT datasheet.pdf
CBL RIBN 18COND 0.039 GRAY 100M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf