Grayhill, Inc. 56DP36-01-2-AJS
56DP36-01-2-AJS picture photo
Mfg. Part Number
56DP36-01-2-AJS
Brief Description
SW ROTRY DP 200MA 0.5" PCB TERM
Datasheet Download
56DP36-01-2-AJS.pdf
Availability of 56DP36-01-2-AJS
QUANTITY
56DP36-01-2-AJS Order Process
Ship out your order
Specifications of 56DP36-01-2-AJS
Internal Part NumberEIS-56DP36-01-2-AJS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCompliance Status by Product Type
PCN Assembly/Origin56 Series Location 19/Apr/2012
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Series56
Number of Positions2 ~ 5
Index StopsAdjustable
Number of Decks1
Number of Poles per Deck2
Circuit per DeckDP5T
Contact TimingShorting (MBB)
Current Rating200mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw36°
Contact MaterialBrass
Contact FinishSilver
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
Features-
Depth Behind Panel9.58mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque3.5 ~ 9 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)56DP36-01-2-AJS
Related Links56DP36-, 56DP36-01-2-AJS Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
56DP36-01-2-AJS Details Description
Related parts for 56DP36-01-2-AJS
SWITCH PUSHBUTTON SPST 3A 120V datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 18-36VIN +/-09V datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 30W datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 DSH datasheet.pdf
XCEDE RGHT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 75K OHM 16SOIC datasheet.pdf