| Internal Part Number | EIS-56P30-01-2-06N | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Compliance Status by Product Type | |
| PCN Assembly/Origin | 56 Series Location 19/Apr/2012 | |
| PCN Other | Multiple Devices Plating Material 30/Jan/2015 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Switches | |
| Family | Rotary Switches | |
| Series | 56 | |
| Number of Positions | 6 | |
| Index Stops | Fixed | |
| Number of Decks | 1 | |
| Number of Poles per Deck | 2 | |
| Circuit per Deck | DP6T | |
| Contact Timing | Non-Shorting (BBM) | |
| Current Rating | 200mA (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 115V | |
| Voltage Rating - DC | 30V | |
| Actuator Type | Flatted (3.17mm Dia) | |
| Actuator Length | 9.53mm | |
| Angle of Throw | 30° | |
| Contact Material | Brass | |
| Contact Finish | Silver | |
| Mounting Type | Panel Mount, Through Hole | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Features | - | |
| Depth Behind Panel | 9.58mm | |
| Panel Cutout Dimensions | - | |
| Operating Force, Torque | 3.5 ~ 9 in-oz | |