| Internal Part Number | EIS-56SP30-01-1-11S | |
| Series | 56 | |
| Number of Positions | 11 | |
| Index Stops | Fixed | |
| Number of Decks | 1 | |
| Number of Poles per Deck | 1 | |
| Circuit per Deck | SP11T | |
| Contact Timing | Shorting (MBB) | |
| Current Rating | 200mA (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 115V | |
| Voltage Rating - DC | 30V | |
| Actuator Type | Flatted (3.17mm Dia) | |
| Actuator Length | 9.53mm | |
| Features | Shaft and Panel Sealed | |
| Depth Behind Panel | 9.58mm | |
| Panel Cutout Dimensions | - | |
| Operating Force, Torque | 3.5 ~ 9 in-oz | |