3M 57.9MM-61.01MM-25-5590H-05
57.9MM-61.01MM-25-5590H-05 picture photo
Mfg. Part Number
57.9MM-61.01MM-25-5590H-05
Manufacturer
Product Category
Thermal - Pads, Sheets
Brief Description
57.9MM X 61.01MM 1=25/PK
Datasheet Download
57.9MM-61.01MM-25-5590H-05.pdf
Availability of 57.9MM-61.01MM-25-5590H-05
QUANTITY
57.9MM-61.01MM-25-5590H-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of 57.9MM-61.01MM-25-5590H-05
Internal Part NumberEIS-57.9MM-61.01MM-25-5590H-05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermally Conductive Interface Materials
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Pads, Sheets
Series5590H
UsageSheet
ShapeRectangle
Outline61.01mm x 57.90mm
Thickness0.019" (0.500mm)
MaterialAcrylic Elastomer
AdhesiveTacky - Both Sides
Backing, Carrier-
ColorGray
Thermal Resistivity0.46°C/W
Thermal Conductivity3.0 W/m-K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)57.9MM-61.01MM-25-5590H-05
Related Links57.9MM-61.01M, 57.9MM-61.01MM-25-5590H-05 Datasheet, 3M Distributor
57.9MM-61.01MM-25-5590H-05 Details Description
Related parts for 57.9MM-61.01MM-25-5590H-05
RES 576 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
LED OPTML IV STAR RD/GRN/BLU/AMB datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 12NS 44TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 39000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
IC MPU SITARA 300MHZ 324NFBGA datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 120W datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf