FFF 57202-S52-25LF
57202-S52-25LF picture photo
Mfg. Part Number
57202-S52-25LF
Brief Description
MINITEK
Datasheet Download
57202-S52-25LF.pdf
Availability of 57202-S52-25LF
QUANTITY
57202-S52-25LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 57202-S52-25LF
Internal Part NumberEIS-57202-S52-25LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
PCN PackagingMinitek Header and Bergstik Packaging 28/Apr/2014
Standard Package100
SeriesMinitek™ MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.157" (4.00mm)
Features-
Contact FinishGold, GXT™
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)57202-S52-25LF
Related Links57202-S, 57202-S52-25LF Datasheet, FFF Distributor
57202-S52-25LF Details Description
Related parts for 57202-S52-25LF
CONN TERM MALE SOLDER-TAIL TIN datasheet.pdf
POT 100 OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1.5A SPAK-3 datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH LVR SPST-NO RT W/BOSS 30V datasheet.pdf
CONN BUTT SPLICE NON-INSUL 10PC datasheet.pdf
BOX PLASTIC YELLOW datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1/4" BK 1K' datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 200POS .050 SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf