Vishay/Sprague 572D107X96R3A2T001
572D107X96R3A2T001 picture photo
Mfg. Part Number
572D107X96R3A2T001
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 1206
Datasheet Download
572D107X96R3A2T001.pdf
Availability of 572D107X96R3A2T001
QUANTITY
572D107X96R3A2T001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 572D107X96R3A2T001
Internal Part NumberEIS-572D107X96R3A2T001
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 572D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)800 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.067" W (3.20mm x 1.70mm)
Height - Seated (Max)0.063" (1.60mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)572D107X96R3A2T001
Related Links572D107X9, 572D107X96R3A2T001 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
572D107X96R3A2T001 Details Description
Related parts for 572D107X96R3A2T001
IC OPAMP GP 1.81MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SAHT TYPE VI datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 9-18VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 24PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf