Vishay/Sprague 572D226X0016B2T
572D226X0016B2T picture photo
Mfg. Part Number
572D226X0016B2T
Brief Description
CAP TANT 22UF 16V 20% 1210
Datasheet Download
572D226X0016B2T.pdf
Availability of 572D226X0016B2T
QUANTITY
572D226X0016B2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 572D226X0016B2T
Internal Part NumberEIS-572D226X0016B2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.130" L x 0.106" W (3.30mm x 2.70mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)572D226X0016B2T
Related Links572D226, 572D226X0016B2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
572D226X0016B2T Details Description
Related parts for 572D226X0016B2T
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 13W datasheet.pdf
IC CLK GEN XTAL-HCSL 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SC70-3 datasheet.pdf
CABLE TWINAX MINISAS/30AWG 1M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 32pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf