Vishay/Sprague 572D226X0016B4T
572D226X0016B4T picture photo
Mfg. Part Number
572D226X0016B4T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 16V 20% 1210
Datasheet Download
572D226X0016B4T.pdf
Availability of 572D226X0016B4T
QUANTITY
572D226X0016B4T Order Process
Ship out your order
Specifications of 572D226X0016B4T
Internal Part NumberEIS-572D226X0016B4T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 572D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.130" L x 0.106" W (3.30mm x 2.70mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)572D226X0016B4T
Related Links572D226, 572D226X0016B4T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
572D226X0016B4T Details Description
Related parts for 572D226X0016B4T
CONN TERM BLOCK 5.0MM 3POS PCB datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 89.8K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 25A DO203AA datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
CTV 39C 38#22D 1#8(TWIN) SKT R datasheet.pdf
68UF 250V 16X25 datasheet.pdf