Vishay/Sprague 572D227X06R3B2T
572D227X06R3B2T picture photo
Mfg. Part Number
572D227X06R3B2T
Brief Description
CAP TANT 220UF 6.3V 20% 1210
Datasheet Download
572D227X06R3B2T.pdf
Availability of 572D227X06R3B2T
QUANTITY
572D227X06R3B2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 572D227X06R3B2T
Internal Part NumberEIS-572D227X06R3B2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.130" L x 0.106" W (3.30mm x 2.70mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)572D227X06R3B2T
Related Links572D227, 572D227X06R3B2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
572D227X06R3B2T Details Description
Related parts for 572D227X06R3B2T
CONN HEADER 20POS .100" STR TIN datasheet.pdf
IC DUAL PREC MULTIVIB 16SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS232 250KBPS 24-TSSOP datasheet.pdf
LENS TIR 20MM ELLIPT ORTHOGONAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
3/4 INCH HST RED SMALL 25' SPOOL datasheet.pdf
RES 142K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf