Vishay/Sprague 572D336X96R3A2T
572D336X96R3A2T picture photo
Mfg. Part Number
572D336X96R3A2T
Brief Description
CAP TANT 33UF 6.3V 10% 1206
Datasheet Download
572D336X96R3A2T.pdf
Availability of 572D336X96R3A2T
QUANTITY
572D336X96R3A2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 572D336X96R3A2T
Internal Part NumberEIS-572D336X96R3A2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)800 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.067" W (3.20mm x 1.70mm)
Height - Seated (Max)0.063" (1.60mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)572D336X96R3A2T
Related Links572D336, 572D336X96R3A2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
572D336X96R3A2T Details Description
Related parts for 572D336X96R3A2T
CONN HEADER .100 DUAL STR 46POS datasheet.pdf
FUSE GLASS 8A 125VAC 2AG datasheet.pdf
SWITCH DIP FLUSH 4POS SMD 24V datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 2-INP US8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 10.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.09 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 29.4912MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 5UF 10% 700V AXIAL datasheet.pdf