Vishay/Sprague 572D475X0025A4T
572D475X0025A4T picture photo
Mfg. Part Number
572D475X0025A4T
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 25V 20% 1206
Datasheet Download
572D475X0025A4T.pdf
Availability of 572D475X0025A4T
QUANTITY
572D475X0025A4T Order Process
Ship out your order
Specifications of 572D475X0025A4T
Internal Part NumberEIS-572D475X0025A4T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.8 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.067" W (3.20mm x 1.70mm)
Height - Seated (Max)0.063" (1.60mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)572D475X0025A4T
Related Links572D475, 572D475X0025A4T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
572D475X0025A4T Details Description
Related parts for 572D475X0025A4T
CONN HEADER .100 DUAL STR 30POS datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 12VC SOT665 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:9 650MHZ 28PLCC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
RES 931 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
COPPER MECH LUG 1 HOLE STRAIGHT datasheet.pdf
MODULE MOUNTING TRACK, 7 POSITIO datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT SKT datasheet.pdf