Vishay/Sprague 572D475X9025S2T
572D475X9025S2T picture photo
Mfg. Part Number
572D475X9025S2T
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 1206
Datasheet Download
572D475X9025S2T.pdf
Availability of 572D475X9025S2T
QUANTITY
572D475X9025S2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 572D475X9025S2T
Internal Part NumberEIS-572D475X9025S2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)4 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeS
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)572D475X9025S2T
Related Links572D475, 572D475X9025S2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
572D475X9025S2T Details Description
Related parts for 572D475X9025S2T
IGBT 600V 28A 125W TO263AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V 3DFN datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES 340K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf