Vishay/Sprague 572D686X96R3S2T
572D686X96R3S2T picture photo
Mfg. Part Number
572D686X96R3S2T
Brief Description
CAP TANT 68UF 6.3V 10% 1206
Datasheet Download
572D686X96R3S2T.pdf
Availability of 572D686X96R3S2T
QUANTITY
572D686X96R3S2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 572D686X96R3S2T
Internal Part NumberEIS-572D686X96R3S2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)900 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeS
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)572D686X96R3S2T
Related Links572D686, 572D686X96R3S2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
572D686X96R3S2T Details Description
Related parts for 572D686X96R3S2T
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN RING 6HD AWG #1/4 SOLIS datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 650MA 558 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 635MA 240 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.2UF RADIAL datasheet.pdf