Aavid Thermalloy 575300B00000G
575300B00000G picture photo
Mfg. Part Number
575300B00000G
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
BOARD LEVEL HEAT SINK
Datasheet Download
575300B00000G.pdf
Availability of 575300B00000G
QUANTITY
575300B00000G Order Process
Ship out your order
Specifications of 575300B00000G
Internal Part NumberEIS-575300B00000G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHow to Select a Heat Sink
Standard Package2,000
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
Series-
TypeTop Mount
Package CooledTO-92
Attachment MethodPress Fit
ShapeRectangular, Fins
Length0.602" (15.29mm)
Width-
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.049" (26.64mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise0.6W @ 30°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow25°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural50°C/W
MaterialAluminum
Material FinishBlack Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)575300B00000G
Related Links575300, 575300B00000G Datasheet, Aavid Thermalloy Distributor
575300B00000G Details Description
Related parts for 575300B00000G
RES 3.48K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 12.5pF 50 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC SMB datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 0.98A SC89-6 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-2812-A datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf