Bourns Inc. 5800-470-RC
5800-470-RC picture photo
Mfg. Part Number
5800-470-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47UH 804MA 109 MOHM TH
Datasheet Download
5800-470-RC.pdf
Availability of 5800-470-RC
QUANTITY
5800-470-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 5800-470-RC
Internal Part NumberEIS-5800-470-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series5800
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±10%
Current Rating804mA
Current - Saturation1.8A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)109 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.275" Dia x 0.700" L (6.99mm x 17.78mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5800-470-RC
Related Links5800-, 5800-470-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
5800-470-RC Details Description
Related parts for 5800-470-RC
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
ADHESIVE SEALANT SIL FAST CURE datasheet.pdf
OSC SO 212.50MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 1.25MM 20POS SMD R/A datasheet.pdf