Bourns Inc. 5800-682-RC
5800-682-RC picture photo
Mfg. Part Number
5800-682-RC
Brief Description
FIXED IND 6.8MH 82MA 16.3 OHM TH
Datasheet Download
5800-682-RC.pdf
Availability of 5800-682-RC
QUANTITY
5800-682-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 5800-682-RC
Internal Part NumberEIS-5800-682-RC
Material - CoreFerrite
Inductance6.8mH
Tolerance±10%
Current Rating82mA
Current - Saturation151mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)16.3 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.275" Dia x 0.700" L (6.99mm x 17.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5800-682-RC
Related Links5800-, 5800-682-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
5800-682-RC Details Description
Related parts for 5800-682-RC
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28QFN datasheet.pdf
IC RESET CIRCUIT 4.63V SOT143-4 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 47PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.4A 6TMLF datasheet.pdf
IC LIU E1 SGL SHORT HAUL 44-TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 305VAC RAD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC FLASH PSRAM 160M datasheet.pdf
IC REG BCK BST 2.5V 0.45A 10TDFN datasheet.pdf