FFF 58102-S61-24LF
58102-S61-24LF picture photo
Mfg. Part Number
58102-S61-24LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
2.00MM UNSHRD HDR
Datasheet Download
58102-S61-24LF.pdf
Availability of 58102-S61-24LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
58102-S61-24LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 58102-S61-24LF
Internal Part NumberEIS-58102-S61-24LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesMinitek™ MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions48
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.157" (4.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold, GXT™
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)58102-S61-24LF
Related Links58102-S, 58102-S61-24LF Datasheet, FFF Distributor
58102-S61-24LF Details Description
Related parts for 58102-S61-24LF
IC REG LDO 8V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1.2UF 50V X7R 1825 datasheet.pdf
IC FPGA 268 I/O 388BGA datasheet.pdf
INSERT PSA.2S.304. FOR 4LV datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
1.27MM LFH MTX 50 PLG SUBASSY 60 datasheet.pdf