Honeywell Sensing and Productivity Solutions 585DX4Q25F502ZP
585DX4Q25F502ZP picture photo
Mfg. Part Number
585DX4Q25F502ZP
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 5K OHM 1/20W CARBON LOG
Datasheet Download
585DX4Q25F502ZP.pdf
Availability of 585DX4Q25F502ZP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
585DX4Q25F502ZP Order Process
Ship out your order
Specifications of 585DX4Q25F502ZP
Internal Part NumberEIS-585DX4Q25F502ZP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPotentiometer Line
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series585
PackagingBulk
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±20%
Number of Gangs2
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.984" (25.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM7 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)585DX4Q25F502ZP
585DX4Q25F502ZP Details Description
Related parts for 585DX4Q25F502ZP
CONN RECEPT PIN .015-.020" .275" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH DIP LOW PRO 12 POS GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS R/A PCB TIN datasheet.pdf
OSC XO 25.175MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC COMPARATOR SGL R-R 8-SOIC datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 20ppm 18pF 30 Ohm -20°C - 70°C COTS Through Hole HC49/U datasheet.pdf
CAP CER 24PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PIN IDC 40POS W/O MT EAR datasheet.pdf