Honeywell Sensing and Productivity Solutions 585SX4Q25F103SP
585SX4Q25F103SP picture photo
Mfg. Part Number
585SX4Q25F103SP
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Datasheet Download
585SX4Q25F103SP.pdf
Availability of 585SX4Q25F103SP
QUANTITY
585SX4Q25F103SP Order Process
Ship out your order
Specifications of 585SX4Q25F103SP
Internal Part NumberEIS-585SX4Q25F103SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPotentiometer Line
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series585
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.984" (25.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM7 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)585SX4Q25F103SP
585SX4Q25F103SP Details Description
Related parts for 585SX4Q25F103SP
CONN TNC PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1.5A D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
POT SLIDE 20K OHM .125W 45MM datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DIODE MODULE 800V 60A datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 10% 400VDC RDL datasheet.pdf