Dialight 5861A02101F
5861A02101F picture photo
Mfg. Part Number
5861A02101F
Manufacturer
Product Category
LEDs - Lamp Replacements
Brief Description
LED WEDGE BASED T5 526NM 6V GRN
Datasheet Download
5861A02101F.pdf
Availability of 5861A02101F
QUANTITY
5861A02101F Order Process
Ship out your order
Specifications of 5861A02101F
Internal Part NumberEIS-5861A02101F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Optoelectronics
FamilyLEDs - Lamp Replacements
Series586
Can Replace LampsMultiple Wedge Base Lamps
Size / DimensionT - 1 3/4
Wavelength526nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)6V
Base TypeWedge (T5)
ColorGreen
Millicandela Rating600mcd
ConfigurationSingle
ApplicationsIncandescent Replacements, Indicator Lights
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5861A02101F
Related Links5861A, 5861A02101F Datasheet, Dialight Distributor
5861A02101F Details Description
Related parts for 5861A02101F
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 420KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 1W TH datasheet.pdf
CONN RCPT 1 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
JUMPER FOR MOD TERM BLOCK 7POS datasheet.pdf
IC REG 1-4 PHASE CTRLT VR 40TQFN datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.8V 4-USP datasheet.pdf
OSC MEMS 300.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf