Bourns Inc. 5900-180-RC
5900-180-RC picture photo
Mfg. Part Number
5900-180-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 18UH 4A 23 MOHM TH
Datasheet Download
5900-180-RC.pdf
Availability of 5900-180-RC
QUANTITY
5900-180-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 5900-180-RC
Internal Part NumberEIS-5900-180-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series5900
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance18µH
Tolerance±10%
Current Rating4A
Current - Saturation6.64A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)23 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.453" Dia x 0.900" L (11.51mm x 22.86mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5900-180-RC
Related Links5900-, 5900-180-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
5900-180-RC Details Description
Related parts for 5900-180-RC
OSC TCXO 16.3676MHZ SMD datasheet.pdf
CABLE ASSEM HDMI-DVI 19POS 2M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 120V datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-PLUG RP-SMA datasheet.pdf
CONN HDR 168POS W/POST SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf