Bourns Inc. 5900-271-RC
5900-271-RC picture photo
Mfg. Part Number
5900-271-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 270UH 1.6A 208 MOHM TH
Datasheet Download
5900-271-RC.pdf
Availability of 5900-271-RC
QUANTITY
5900-271-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 5900-271-RC
Internal Part NumberEIS-5900-271-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series5900
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance270µH
Tolerance±10%
Current Rating1.6A
Current - Saturation1.63A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)208 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.453" Dia x 0.900" L (11.51mm x 22.86mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5900-271-RC
Related Links5900-, 5900-271-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
5900-271-RC Details Description
Related parts for 5900-271-RC
LED GREEN DIFFUSED 0805 SMD datasheet.pdf
IC TXRX SERIAL/DESERIAL 99BGA datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 5-12V 3600RES 1M datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 22AWG MTA-100 datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 1.97"LX1.97"W datasheet.pdf
ADHESIVE TRANSFER TAPE 2.0"X60YD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.2A 5TSOP datasheet.pdf
RES 2.8M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
HD SLOTTED DUCT 1X1 datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT ROTARY datasheet.pdf
DIODE FAST REC 150V 1A DO214AC datasheet.pdf