Bourns Inc. 5900-271-RC
5900-271-RC picture photo
Mfg. Part Number
5900-271-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 270UH 1.6A 208 MOHM TH
Datasheet Download
5900-271-RC.pdf
Availability of 5900-271-RC
QUANTITY
5900-271-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 5900-271-RC
Internal Part NumberEIS-5900-271-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series5900
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance270µH
Tolerance±10%
Current Rating1.6A
Current - Saturation1.63A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)208 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.453" Dia x 0.900" L (11.51mm x 22.86mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5900-271-RC
Related Links5900-, 5900-271-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
5900-271-RC Details Description
Related parts for 5900-271-RC
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 1W datasheet.pdf
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 11.8KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 62POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 24QFN datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND BORDEAUX datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HDR 13POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf