Littelfuse 59020-1-S-04-A
59020-1-S-04-A picture photo
Mfg. Part Number
59020-1-S-04-A
Manufacturer
Product Category
Magnetic Sensors - Position, Proximity, Speed (Modules)
Brief Description
REED SENSORS
Datasheet Download
59020-1-S-04-A.pdf
Availability of 59020-1-S-04-A
QUANTITY
59020-1-S-04-A Order Process
Ship out your order
Specifications of 59020-1-S-04-A
Internal Part NumberEIS-59020-1-S-04-A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Sensors, Transducers
FamilyMagnetic Sensors - Position, Proximity, Speed (Modules)
Series59020
Output TypeSPST-NO
TypeReed Switch
Actuator MaterialMagnet
Termination StyleWire Leads
Frequency-
Voltage - Supply-
Must Operate6.00mm
Must Release-
FunctionSwitch
Package / CaseProbe
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)59020-1-S-04-A
Related Links59020-1, 59020-1-S-04-A Datasheet, Littelfuse Distributor
59020-1-S-04-A Details Description
Related parts for 59020-1-S-04-A
IC ADC 16BIT LP UNIPOLR 8MSOP datasheet.pdf
IC LOG-LIMITING AMP HP 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 60MA 21 OHM SMD datasheet.pdf
TRIMMER 470 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC OPAMP DIFFERENTIAL 12DFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf