Littelfuse 59060-4-U-01-F
59060-4-U-01-F picture photo
Mfg. Part Number
59060-4-U-01-F
Manufacturer
Product Category
Magnetic Sensors - Position, Proximity, Speed (Modules)
Brief Description
REED SENSORS
Datasheet Download
59060-4-U-01-F.pdf
Availability of 59060-4-U-01-F
QUANTITY
59060-4-U-01-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 59060-4-U-01-F
Internal Part NumberEIS-59060-4-U-01-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Sensors, Transducers
FamilyMagnetic Sensors - Position, Proximity, Speed (Modules)
Series59060
Output TypeSPST-NC
TypeReed Switch
Actuator MaterialMagnet
Termination StyleWire Leads
Frequency-
Voltage - Supply-
Must Operate6.00mm
Must Release-
FunctionSwitch
Package / CaseProbe
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)59060-4-U-01-F
Related Links59060-4, 59060-4-U-01-F Datasheet, Littelfuse Distributor
59060-4-U-01-F Details Description
Related parts for 59060-4-U-01-F
OPTOISO 5KV FOR IGBT DRIVER 8DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 20-DIP datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 2BIT SM8 datasheet.pdf
FRAME PC III FIBER OPT BLUE datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 200MA 5.05 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 300NH 1.4A 90 MOHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 311.04MHZ 6-CLCC datasheet.pdf