Littelfuse 59075-1-S-01-F
59075-1-S-01-F picture photo
Mfg. Part Number
59075-1-S-01-F
Manufacturer
Product Category
Magnetic Sensors - Position, Proximity, Speed (Modules)
Brief Description
REED SENSORS
Datasheet Download
59075-1-S-01-F.pdf
Availability of 59075-1-S-01-F
QUANTITY
59075-1-S-01-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 59075-1-S-01-F
Internal Part NumberEIS-59075-1-S-01-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Sensors, Transducers
FamilyMagnetic Sensors - Position, Proximity, Speed (Modules)
Series59075
Output TypeSPST-NO
TypeReed Switch
Actuator MaterialMagnet
Termination StyleWire Leads
Frequency-
Voltage - Supply-
Must Operate*
Must Release-
FunctionSwitch
Package / CaseCylinder, Threaded
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)59075-1-S-01-F
Related Links59075-1, 59075-1-S-01-F Datasheet, Littelfuse Distributor
59075-1-S-01-F Details Description
Related parts for 59075-1-S-01-F
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 330K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
TAPE VHB BLACK 12X12" GEN PURPOS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONTACT SKT SLDR CUP 16 AWG GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 590MA 1.03 OHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.3A SOT25 datasheet.pdf