Honeywell Sensing and Productivity Solutions 590SX1N56S502SP
590SX1N56S502SP picture photo
Mfg. Part Number
590SX1N56S502SP
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 5K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
590SX1N56S502SP.pdf
Availability of 590SX1N56S502SP
QUANTITY
590SX1N56S502SP Order Process
Ship out your order
Specifications of 590SX1N56S502SP
Internal Part NumberEIS-590SX1N56S502SP
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPotentiometer Line
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series590SX
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of Turns1
Rotation295°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)590SX1N56S502SP
590SX1N56S502SP Details Description
Related parts for 590SX1N56S502SP
RES SMD 22.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS FEMAL R/A SLV PCB datasheet.pdf
CONN SKT MID-DWR 4/20/12 FLT-MNT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 3.81MM datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 3.83M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf