Silicon Labs 590VA-ADG
590VA-ADG picture photo
Mfg. Part Number
590VA-ADG
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC PROG 1.8V CMOS LOW 50PPM
Datasheet Download
590VA-ADG.pdf
Availability of 590VA-ADG
QUANTITY
590VA-ADG Order Process
Ship out your order
Specifications of 590VA-ADG
Internal Part NumberEIS-590VA-ADG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCrystal Oscillators and Voltage Controlled Oscillators
Clock Tree Timing Solutions
Featured ProductSi590 and Si591 Low Jitter Xos, Includes Part Order Guide
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSi590
PackagingTray
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range10MHz ~ 124.99MHz
FunctionEnable/Disable
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)90mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.071" (1.80mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)75mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)590VA-ADG
Related Links590V, 590VA-ADG Datasheet, Silicon Labs Distributor
590VA-ADG Details Description
Related parts for 590VA-ADG
RES 15K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HARDWARE S12 PR 208-QFP M TE datasheet.pdf
IC EEPROM 128KBIT 5MHZ M2J datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FLOATING RETAINER datasheet.pdf
CAP CER 430PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED T3 1/4 BAY GRN 12VAC/DC datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 400MA 320 MOHM datasheet.pdf